logo MPL Techma
Producent opon zgłosił się do nas z problemem magazynowania półproduktów umieszczonych na nietypowym nośniku, jakim jest duża stalowa szpula.

Materiał na szpulach wykorzystuje się w wielu gniazdach produkcyjnych na terenie fabryki, a ich składowanie odbywało się na posadzce w różnych częściach hal. Takie podejście skutkowało zajmowaniem dużej powierzchni oraz koniecznością poświęcania czasu na znalezienie szpul z potrzebnym materiałem.

W momencie zgłoszenia się do nas klient automatyzował transport szpul w zakładzie i rozważał automatyzacje ich przechowywania w magazynie wysokiego składowania. Po zbadaniu problemu oraz prześledzeniu procesu przyjęcia i wydawania szpul zdecydowaliśmy się na współpracę w opracowaniu i budowie produkcyjnego magazynu wysokiego składowania. Na lokalizację magazynu zostało wybrane miejsce tuż obok maszyny produkującej materiał nawijany na szpule.
 

Magazyn został wyposażony w doki przeznaczone do automatycznego przyjmowania i wydawanie szpul do i z magazynu na autonomiczne wózki:
  • 2 dwuszpulowe obsługiwane przez robota do wymiany szpul z maszyną produkującą materiał,
  • 2 trójszpulowe: obsługiwane przez wózki przewożące 3 szpule,
  • 2 jednoszpulowe: obsługiwane przez wózki przewożące 1 szpulę lub ręcznie przez operatora.

Szczególną cechą aplikacji jest dostosowanie struktury magazynu, układnicy oraz doków do nośnika, jakim są szpule o specyficznym kształcie będącym indywidualną cechą danego zakładu.

To zadanie wykonał celująco nasz zespół projektowy, który opracował elementy struktury, zasady i mechanizmy chwytania oraz przenoszenia szpuli przez gondolę układnicy, jak i doki wymiany.
 

Kompleks magazynowy jest zarządzany przez dedykowane oprogramowanie klasy WCS wykonane na platformie Scada AVEVA (dawniej Wonderware) współpracujące z bazą SQL Server.

Dla zapewnienia pełnej funkcjonalności kompleksu zintegrowano go z funkcjonującymi w zakładzie systemami informatycznymi:

  • Zarządzającym produkcją,
  • zarządzającym przepływem szpul oraz flotą wózków autonomicznych.

Wyzwanie to wymagało opracowania i wdrożenia nowych interfejsów do wspomnianych systemów we współpracy ze służbami informatycznymi zakładu.

Jednym z ważniejszych aspektów, nad którym pracowaliśmy, było bezpieczeństwo użytkowników. Wszystkie doki magazynu są obsługiwane automatyczne — opracowaliśmy więc specjalne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo ich użytkowania. Zabezpieczyliśmy je przed nieuprawnionym dostępem do obszarów, w którym maszyny pracują w trybie automatycznym.
 

W efekcie klient otrzymał kompleksowo zautomatyzowany system dystrybucji szpul z materiałem produkcyjnym, będący w pełni kontrolowany przez system informatyczny — bez udziału człowieka.

Obniżono dzięki temu koszty produkcyjne oraz magazynowania poprzez zautomatyzowany proces zarządzania lokalizacją, wydawaniem szpul oraz produkcją.

Dodatkowo zakład odzyskał cenną powierzchnię na halach, która była wcześniej zajmowana przez szpule.